Грижа за косата и скалпа
Публикувано на: Публикувано на
Стъпки при избора на правилен продукт
Кои продукти човек може да избере самостоятелно и за кои е добре да се посъветва със специалист?
Как да изберем подходящия продукт?
За положителен резултат при употреба на даден шампоан се смята, когато:
- косата е добре измита;
- няма омазняване;
- след изсушаване има блясък;
- лесно се разресва и подрежда
- върху кожата на скалпа няма реакция на раздразнение.
Не трябва да се забравя, че качествените продукти няма как да са евтини. Освен това, добрият шампоан трябва:
- да компенсира загубата на протеини, влага и хранителни вещества;
- да повишава еластичността на косата;
- да защитава и заглажда кутикулата;
- не трябва да прави косата прекалено твърда;
- да има УВ (UV) защита (SPF – sun protection filter);
- да отнема статичното електричество;
- да придава на косата копринен блясък.
За да разберете, дали даден шампоан не е подходящ за вас, са достатъчни една-две употреби. За да сте спокойни, че даденият шампоан е точно за вас, е необходима редовна употреба в течение на няколко седмици. След като сте намерили подходящия за вас продукт, няма смисъл да го сменяте с друг, например, активно рекламиран навсякъде. Когато купуваме продукти на масово рекламирани марки в повечето случаи не се оправдават очакванията, с които са натоварени рекламните им послания. Най-добре е да се консултирате със специалист и да използвате трихологични продукти.
Въпреки, че основна тема на нашия сайт е лечението на косата, трябва да отбележим, че правилната грижа също е изключително важна. От всички процедури свързани с грижата за косата миенето е основният компонент, тъй като се прилага с две цели – хигиенна и козметична. За здравата коса, която не е увредена и изтощена правилното измиване е минималната и достатъчна грижа. Тъй като, такива коси се срещат все по-рядко, ще разгледаме подробно този въпрос.
Честота на миене на косата
Изборът ни е достатъчно голям: от ежедневно миене на косата до веднъж на 8 – 10 дни. Подобно решение е строго индивидуално – мийте косата си толкова често, колкото е необходимо. Да ходим с мръсна коса е безсмислено, а да я мием по-често отколкото трябва е още по-лош вариант.
При нормална коса
При коса с нормално омазняване е напълно достатъчно измиване веднъж на 4 – 5 дни. Това е така без да отчитаме сезона, специфичните условия на работа, измиващите продукти и др.
При мазна коса
Ако имате мазна коса, прекрасно знаете, как изглежда тя на 2 – 3 ден след измиване. Тук е важно да се отбележи, че честото разресване на косата стимулира мастните жлези да отделят по-интензивно секрет, който омазнява косата по-бързо. Освен това, не трябва да се забравя, че консумацията на храна богата на въглехидрати (захар, тестени, сладки изделия и др.), а също и храните с високо съдържание на мазнини влияят на омазняването на косата. При употреба на шампоан, предназначен за мазна коса, миенето на косата на 2 – 3 дни е напълно достатъчно. Тези, които предпочитат да мият косите си по-често трябва да използват мек шампоан подходящ за ежедневна употреба, като биха могли да го редуват с шампоан за мазна коса.
При суха коса
Сухата коса трябва да се мие не по-често от веднъж на 7 дни, а между измиванията е добре да се подлага на укрепващи, възстановителни и хидратиращи процедури, тъй като сухата коса често е изтощена и накъсана.
Водата
Водата с която мием косата си също е от съществена важност. Водата от водопровода обикновено е доста твърда и има високо съдържание на соли. По-добре е да се използва предварително преварена вода. Към нея може да се добави още:
- готварска сода (1 ч. л. на 1 литър вода);
- амонячен спирт (1 ч.л. на 2 литра вода);
- глицерин (1 ч. л. на 1 литър вода) и др.
Сапунисването
Еднократното сапунисване на косата не е достатъчно, най-добре е този процес да се повтори 2 пъти. Това е така, защото при първото сапунисване от косата се отделят само част от замърсяванията, прах и кожна мазнина. След употребата на отмиващ препарат, косата трябва да се изплакне добре и да не се допуска върху нея да остава алкален препарат. Измиването на косата е добре да се съчетава с масаж на скалпа.
Не се препоръчва измиване на косата с прекалено топла или прекалено студена вода. Колкото по склонна към омазняване е косата, толкова по хладка трябва да е водата. Препоръчителната температура за миене на косата е 35-37°С. Шампоанът никога не трябва да се нанася върху суха коса. Първо косата се намокря, чак след което се нанася шампоан.
Разресването
Смята се, че косата която е добре разресана преди измиване, ще се разресва по-лесно след това. Не трябва да забравяме за хигиената на четката за коса. Тя трябва винаги да е чиста. Никога не използвайте чужда четка. Препоръчва се късата коса да се сресва от корена. Дългата коса е добре да се разресва отначало в краищата и постепенно да се стигне до корена. Мократа коса е по-добре да не се сресва. Косата благоприятно се повлиява от действието на подходящ балсам, особено в случаите когато косата е генетично по слаба или е изтощена.
Защо не е добре да миете косата си със сапун?
На първо място, сапунът напълно премахва хидро-липидния слой, както от косата, така и от скалпа, а този слой има важна защитна функция. След подобно измиване, косата става прекалено суха. Твърдият сапун притежава алкална среда, която кара люспите на кутикулата да се „отворят“ и да се „издуят“, някои от тях дори се отронват, в резултат на което косата се уврежда и става трудна за разресване.
На второ място, след измиване със сапун, косата губи своя блясък и жизненост, покрива се с физиологичен разтвор (състоящ се от калциеви соли и магнезий), в резултат на което изглежда леко матирана.
Как да използваме концентриран шампоан?
При употреба на концентриран шампоан, първо трябва да го разредите в шепа с вода, да го разтъркате с ръце и чак тогава да го нанесете върху кожата на главата. Образувалата се пяна трябва равномерно да се разпредели по цялата коса. Основното движение на ръцете, по време на отмиване е от корена към връхчетата.
Видове шампоани
Всички съществуващи шампоани могат да бъдат разделени на следните групи:
- обикновени/неутрални (предназначени само за измиване),
- шампоани с лечебен и възстановяващ ефект,
- оцветители (различават се от другите видове шампоани заради технологията на нанасяне – нанасят се не върху скалпа, а върху косата)
- шампоани за дълбоко почистване.
Обърнете внимание, че повечето утвърдени като медицинска козметика шампоани съдържат доста химически компоненти. Нашият съвет е да четете внимателно етикета, независимо кой и какво ви препоръчва!
Състав на шампоаните
Съставът на шампоана варира, като в него най-често се срещат следните компоненти:
- детергенти;
- повърхностно активни вещества (твърди и меки);
- антиоксиданти;
- антисептици;
- спомагателни вещества;
- хелати;
- омекотяващи вещества;
- емулгатори;
- овлажнители;
- лубриканти;
- протеини;
- силикони;
- UV филтри;
- функционални и лечебни добавки;
- консерванти;
- сгъстители;
- парфюми;
- разтворители;
- витамини.
Ще се спрем на някои от тях.
Детергенти
Детергентите са основен компонент в състава на шампоаните. Най-често използваните са: амониев лаурил сулфат, натриев лаурил сулфат, натриев лаурет-11-карбоксилат. Често в състава на един шампоан има няколко вида детергента.
Принцип на действие: повърхностно активните вещества съдържат водоразтворими и мастно-разтворими компоненти, които свързват и обгръщат частиците прах и себум, след което се разтварят във вода. Често повърхностно активното вещество образува пяна, която се използва за оценка на качеството на шампоана, но това не винаги е фактор.
Кондиционери
Кондиционерите първоначално са били предназначени за нормалното и безпроблемно изсушаване на косата. Постепенно започват да се употребяват за хидратиране, придаване на блясък и обем, за възстановяване на увредената коса, придаване на еластичност, равномерно разпределение на топлината (например при честа употреба на сешоар), а също и с цел да се предотврати образуването на статично електричество при сресване. Някои кондиционери съдържат диметикон или циклометикон – вещества, производни на силикона. Тези добавки имат както козметична, така и възстановяваща функция.
Често кондиционерите са добавяни в шампоани (2 в 1), въпреки, че употребата на кондиционер отделно от шампоана се счита за по-ефективна. Днес принципът 2 в 1 или 3 в 1 не се прилага. Има кондиционери, които не е нужно да се отмиват – тяхната основна функция е защитна. Също така, този тип кондиционери спомагат за съхраняване на цвета при боядисаната коса. При употреба на кондиционер без отмиване, трябва първо косата да се измие с шампоан, след това да се нанесе кондиционер-балсам, да се изплакне добре, след което косата се подсушава. Защитният кондиционер се нанася върху цялата коса, докато тя е влажна и се оставя до изсъхването й, без да се отмива. За разлика от шампоаните, кондиционерите имат по-кисела реакция.
Балсами
Балсамите са предназначени за по-лесното разресване на косата след измиване. Те покриват косата с хидро-липиден защитен слой. В някои балсами добавят растителни екстракти, които осигуряват на косата и скалпа необходимите подхранващи вещества. Няколко минути след нанасянето на балсама, той трябва внимателно да се отмие. Балсамът е особено необходим за хора с чуплива коса.
Балсамите служат и за възстановяване на увредената кутикула. Те проникват на местата където нейната повърхност е увредена и ги запълват. Освен това, висококачествените балсами оказват възстановяващо и подхранващо действие върху фоликула. Те трябва да се нанасят на влажна, добре измита коса, да действат 5 – 15 минути след което, да се отмият внимателно. В кондиционерите и балсамите вместо повърхностно активни вещества, се използва кремообразна основа. Днес на пазара на продуктите за коса и скалп, разликата между кондиционерите и балсамите практически е изчезнала.
Маски за коса
Маските за коса все още не са така разпространени и се употребяват за възстановяване структурата на косата и за подхранване, когато тя е суха и безжизнена. Най-често те съдържат емулсии. Могат да се употребяват както редовно, така и 1 път на 1-2 седмици. Честотата на тяхната употреба зависи от състава и предназначението им. За засилване на техния ефект е добре да се нанасят затоплени (това са маски с термоефект) или след нанасянето им, главата трябва да се завие.
След тази процедура (5-25 мин.) косата внимателно се изплаква. Съществуващите серумни маски – кристали за коса, предназначени за суха и изтощена коса. Главната функция на такъв тип препарати е подхранването на косата и възстановяването на кератина, съдържащ се в нея. Кристалите се нанасят веднага след измиване, на влажна коса, като равномерно се разнасят по цялата и дължина без да се отмиват. Ако кристалите са предназначени само за краищата на косата (или само за цъфтящи краища) се нанасят само върху тях. Маските и кристалите за коса имат още по-висока киселинност от тази на шампоаните и балсамите, което е напълно оправдано.
Лечебните шампоани не са предназначени за поддръжка, а за лечение. Например шампоаните за лечение на пърхот. Такъв тип шампоани се употребяват по специална схема за лечение, а не постоянно: 5-10-20 процедури в зависимост от конкретния случай. Важно е да се знае, че употребата на шампоани против пърхот в продължение на няколко години, може да доведе до оредяване на косата.
Известно е, че най-добрият начин за подсушаване на косата е да я оставим да изсъхне сама. Важно е да отбележим, че използването на сешоар трябва да става до изсушаване на кожата на главата и леко влажни краища. Препоръчва се употребата на специални препарати за тези, които подсушават косата си със сешоар, например, термозащитен спрей за коса.
Изключително вредно е да се суши косата на слънце. Още по-лошо за косата е тя да се суши над/с печка.