Видове и типове коса
Публикувано на: Публикувано на
Кожата на главата се дели на:
- суха и нормална;
- смесена и мазна.
Косата бива:
- мека и твърда;
- тънка и дебела;
- здрава и изтощена.
За ефективната грижа за косата е важно да се определи правилно нейния тип, в противен случай има риск да влошим състоянието й. Мазният тип коса съответства на типа кожа: върху мазна кожа расте мазна коса, върху суха – суха коса. Нормалната кожа или още умерено мазната, не е суха, не се бели, няма широки пори и комедони. Мазната кожа е покрита с по-дебел слой кожна мазнина и има специфичен блясък. За такъв тип кожа са характерни разширените пори. Сухата кожа често се бели, зачервява се и е раздразнителна и чувствителна. Много често срещан е именно смесеният тип кожа.
Мазен тип коса
Омазняването на косата зависи от активността на мастните жлези, която на свой ред е строго индивидуална и генетично заложена. В определена степен количеството кожна мазнина зависи от начина ни на хранене и от количеството въглехидрати (на първо място) и мазнини, които приемаме. Мазният тип коса има характерния матов блясък. Скоро след измиване косата се сплъстява и изглежда замърсена. Мазната коса често е съпровождана и от мазен пърхот.
Нормален тип коса
Нормалният тип коса добре отразява светлината и блести на слънце. Ако тези качества се запазват в продължение на няколко дни след измиване на главата, то вашата коса се отнася към нормалния тип. Този вид коса се отличава с еластичност, тя почти не цъфти и се разресва лесно, независимо дали е суха или влажна.
Сух тип коса
Сухият тип коса не отразява добре светлината, вследствие на което няма блясък. Лесно се къса и заплита, трудно се разресва, а краищата цъфтят. Често този тип коса е съпътстван от сух дребен пърхот. Често сухата коса е резултат от неправилна грижа, а не вследствие от занижена активност на мастните жлези.
Смесен тип коса
Смесеният тип коса обикновено е дълга, с мазни корени и сухи краища, вследствие на това, че не се омазнява достатъчно по цялата дължина. Тъй като краищата на този тип коса не получават достатъчно хидратация, често цъфтят.
По какво се отличава изтощената коса?
Това е груба коса, която е загубила своя блясък и форма. Ако тези изменения са настъпили бързо и рязко, то това е сериозен повод за безпокойство. Но не трябва да забравяме, че някои промени настъпват постепенно и навреме могат да бъдат забелязани само с помощта на трихологична камера с увеличение.
Видове косми
Различават се три вида косми:
- велусни косми;
- мъхести;
- дълги.
Освен това, съществуват редици преходни видове косми, свойствени за човека в различните периоди от неговото развитие.
Велусни косми
Велусните косми покриват кожата на ръцете, краката, тялото. Те са меки и къси (с дължина около 1,5 мм). При тях няма пигментация и отсъства мозъчно вещество. Това са първите косми, които се появяват по тялото на плода по време на неговото вътреутробно развитие. Наричат се още „първични“. Скоро след раждането тези косми частично се заменят с пигментирали. През първите години след раждането велусните косми по окосмената част на главата се преобразуват междинни (временни) косми, които на свой ред, в периода на половото съзряване се заменят от така наречените терминални косми. Цвета на междинните и термалните косми често не съвпада, освен това термалните косми са видимо по плътни.
Мъхести косми
Мъхестите косми са, например:
- веждите;
- миглите;
- космите, които растат в ноздрите.
Те са достатъчно твърди, пигментирали са, но не са дълги. С възрастта, тези косми започват засилено да растат в областта на лицето, като това се наблюдава предимно при мъжете.
Дълги косми
Дългите косми са тези по:
- главата;
- брадата (при мъжете);
- гърдите;
- подмишниците;
- в областта на половите органи.
Космите върху окосмената част на главата претърпяват няколко етапа на развитие:
- техният растеж става забележим от 2 – 3 година при децата;
- в периода на полово съзряване те приемат своя окончателен вид.
През този период, неколкократно се видоизменят космите по челото и подмишниците – стават по-плътни и къдрави. В стандартните случаи разпределението на космите по тялото се определя от пола, възрастта и националната принадлежност.
Форма на косъма
- права (гладка) (1 – 2),
- чуплива (3)
- къдрава (3).
Къдравата форма се среща предимно при хора от негроидната раса.
При разрез правите косми образуват окръжност, вълнистите – овал, къдравите – сплескан овал.